Jedzenie

Miałam stworzyć post w stylu "lista 10 potraw , które trzeba koniecznie spróbować będąc w Turcji" , jednak KUCHNIA TURECKA jest tak bogata, że ciężko zamknąć się w dziesiątce. Postanowiłam więc stworzyć osobną stronę o tematyce kulinarnej . Znajdziecie tu wszystko co pyszne !
Zapraszam :)


W jednym z pierwszych moich blogowych postów chwaliłam się skąd mam tak pokaźny zbiór zdjęć kulinarnych dzieł , Link : Szef kuchni . Ach, mówię wam, udało mi się , w rodzinie męża jest kilku! profesjonalnych szefów kuchni , czuję jakbym wygrała lot na loterii ;) 


A jeżeli o jedzeniu , to nie mogę nie wspomnieć jak zakochałam się w Turcji . 
Otóż moją przygodę z Turcją mogę określić jako "przez żołądek do serca". Zanim trafiłam do tego kulinarnego raju byłam całe życie niejadkiem, a jedzenie zawsze wszyscy mi wmuszali. Na fitness chodziłam z zalecenia lekarza, żebym nabrała apetytu po ćwiczeniach i cokolwiek przytyła. 
I tak oto przypadkiem trafiłam do tego raju stworzonego dla mnie, gdzie celebruje się jedzenie, gdzie smakuje się, próbuje, gdzie płucze się usta przed piciem herbaty, żeby poczuć jej pełnię smaków. Gdzie je się tylko świeże, dojrzałe, pachnące produkty, gdzie przed zakupem warzyw i owoców zwyczajem jest ich kosztowanie, sprzedawcy sami podają je do spróbowania. Sprzedawcy chleba pytają się czy ma być bardziej wypieczony czy mniej - rzeczy takie , na które nigdy wcześniej nie zwracałam uwagi.
I tak oto oszołomiona tymi kolorami, smakami, niesamowitymi zapachami zakochałam się w Turcji, co zmieniło całe moje życie, bo od tamtej pory jestem herbatoholiczką i nigdy później nie piłam herbaty " z torebki" oraz uwierzcie , od tamtej pory nie jadłam kanapek, no i oczywiście przytyłam ;) 



Wybierając mieszkanie w Turcji kierowałam się tym, żeby miało duży taras na którym będę mogła jeść dłuuugie śniadania , mam również teraz przy tarasie drzewka pomarańczy i cytryny, bo świeży sok pomarańczowy wspaniale uzupełnia poranny posiłek.



W zeszłym roku przydarzyła mi się niesamowita historia, kiedy przyjechałam tu razem z moją rodziną, podróżowaliśmy dolmuszami , a kiedy kierowca jednego z nich dowiedział się , że jesteśmy Polakami (których bardzo lubi) i mojej pasji do dobrego jedzenia , przywoził nam codziennie rano przez dwa tygodnie , przed pracą, tym właśnie dolmuszem warzywa z własnego ogrodu ! Niesamowity człowiek , coś takiego tylko w Turcji ;)


ŚNIADANIE

Najważniejszym posiłkiem w Turcji jest śniadanie, przygotowywane starannie i jedzone długo , najpierw na słono - oliwki, sery itp. , później na słodko - dżemy, miody itp. 
Skupia wszystkich domowników, całą rodzinę. 

Typowe tureckie śniadanie

( Osobny post.  Link : Śniadanie na plaży )

( Osobny post .  Link : Królewskie śniadanie
dużo zdjęć )

( Osobny post . Link : Cud, miód i malina ! )


PRZYSTAWKI
zimne przekąski
meze

Czekając na obiad polecam skosztować świeży chleb maczany w świeżej oliwie z oliwek - coś cudownego !
Zimne zakąski popularne są również w barach i restauracjach wieczorową porą , np. do alkoholu. 

Oliwki
Na kwaśno: sarma, zawijana w liście winogron, odpowiednik polskich gołąbków
Sarma


LUNCH 


Propozycje na lunch do pracy w stylu tureckim . Link : KUCHENNE INSPIRACJE - KOLOROWY LUNCH


OBIAD

Mięsa zapiekane w glinianych naczyniach w prawdziwym piecu, grillowane na ogniu , mocno doprawione, aromatyczne, pachnące z daleka, do nich świeże , jeszcze ciepłe pieczywo, 
ryż , który odkryłam na nowo , już nie gotuję ryżu w torebkach, jak lata temu, teraz przygotowuję go sama z różnymi dodatkami, 

RYŻ megaprosty : jedna szklanka ryżu na dwie szklanki wody. Najpierw na dno garnka wlewamy olej i podsmażamy na nim makaron ryżowy ( wygląda jak ryż) tylko trochę, załóżmy 1/3 szklanki, następnie wsypujemy ryż , zalewamy wrzącą wodą z czajnika. Mieszamy od czasu do czasu, ewentualnie dolewamy wody. W dobrych garnkach można gotować pod przykryciem, bez mieszania. 

W Turcji odkryłam, że ostry smak pobudza apetyt a i okazuje się , że ostre papryczki są zdrowe.
W upalne dni do obiadu koniecznie zimny Ajran lub zimne dżadżyki.

DŻADŻYKI : gęsty jogurt typy tureckiego (lub greckiego) mieszamy ze startym razem ze skórką najlepiej młodym , świeżym ogórkiem, czosnkiem i miętą. Można skropić po wierzchu świeżą oliwą z oliwek. Przed podaniem można schłodzić w lodówce.





Turecka pizza
Lahmacun
W Turcji często podaje się baraninę i jagnięcinę , jednak mają one specyficzny smak i wiem, że jest z nimi tak, że albo się je pokocha albo znienawidzi , dla tych którzy tego mięsa nie polubią idealna będzie wołowina.
Wołowina w testi kebab jest mięciutka i delikatna, rozpływająca się w ustach. 


FAST FOOD


Kebab 

Pieczony ziemniak z dodatkami 


Grillowana kukurydza



ZUPY
Czy wiecie , że w Turcji są restauracje , które podają wyłącznie zupy ? 
Zup w Turcji są setki rodzai. Wymienię te, które na pewno wam posmakują :)

Mercimek Çorbası - zupa z soczewicy

Domates çorbası - zupa pomidorowa , niebo w gębie
Do zup podaje się zawsze pieczywo oraz ostrą rukolę, którą skrapia się cytryną i soli (lub inną sałatkę) , oraz ostre papryczki. Jeżeli na talerzu obok zupy podano cytrynę , można ją również wycisnąć do zupy dla smaku. 


SŁODKOŚCI

ASURE - deser z bardzo dużą ilością składników , warto spróbować. Jego słodkość zależy od ilości dodanego cukru, więc jest mniej lub bardziej słodki to zależy. Dodanymi składnikami może się różnić nieznacznie w zależności od regionu.

Lokum 





NAPOJE

Wino
będąc w Turcji spróbujcie miejscowego wina , nie ma ono nic wspólnego z butelkowanymi winami kupowanymi w sklepach, ale nie będę zachwalać, spróbujcie sami  :) 




Sok
ze świeżych granatów

 dostępny w drugiej połowie roku,
mnóstwo witamin, niezbędne urozmaicenie naszej diety,
do spróbowania koniecznie !


Kawa Menengic 
powszechnie podawania w kawiarniach na wschodzie, a na wybrzeżu śródziemnomorskim do kupienia w sklepach z przyprawami itp. lub na bazarach w naturalnej postaci ziarenek.


 Herbata 
turecka herbata nie ma nic wspólnego z tą podawaną w hotelach do śniadania kontynentalnego, chyba że trafiliście do dobrego hotelu.
Najlepiej spróbować jej w typowej herbaciarni. Tam jest najlepsza.
Będzie kosztowała max. 1 zł :)  
(nie liczę oczywiście samolotów i lotnisk bo tam x 10 )


Sahlep
czyt. salep 
napój na bazie mleka , z założenia ze sproszkowanym korzeniem storczyka ( ale głównie bez bo bardzo drogi ) z dodatkiem cynamonu. Podawany na gorąco. Rozgrzewający. Idealny na zimne zimowe wieczory. 

Piwo
nie ma to jak zimne piwo w gorący letni wieczór 

Kawa
o specyficznym ziemistym smaku, nie wszyscy za nią przepadają, ale będzie to dla was z pewnością coś nowego, można sobie przy okazji powróżyć z fusów ;) 

WYPIEKI

Do herbaty podaje się często börek, simit lub inne z tysiąca wyśmienitych wypieków


Börek
Simit
Najlepszy tradycyjny , wypieczony, twardy, chrupiący, z sezamem. Są też inne rodzaje, z innego ciasta, nadziewane, posypywane makiem, słonecznikiem itp. ale najzwyklejszy najlepszy.

PRZEKĄSKI


Orzechami, bakaliami Turcja płynie

( Osobny post. Link : "Sklep z bakaliami" )

( Osobny post. Link : Arbuz do chrupania )

Skubanie słonecznika to tradycja sama w sobie , możecie spotkać np. na plaży rodziny tureckie skubiące słonecznik i oglądających turystów
( Osobny post. Link : Słonecznik )

 PRZYPRAWY 


WARZYWA i OWOCE

Na rondach w centralnym miejscu miasta można spotkać warzywne symbole. Z pewnością zastanawialiście się o co chodzi z tymi olbrzymimi posągami pomidora lub pomarańczy.
Otóż symbolizują ona produkty, które uprawia się w danym regionie. 

Na przykład Alania słynie z uprawy bananów a załóżmy Kumluca z uprawy pomidorów - Swoją drogą można tam spróbować niesamowitych potraw z pomidorów , np. lodów pomidorowych lub dżemu pomidorowego, Kofte nadziewane pomidorami i inne smakołyki. 

Polecam wam bardzo spróbować tych świeżych , niepryskanych, ekologicznych, bez chemii, warzyw i owoców, poznacie zupełnie nowy smak banana czy pomarańczy. Spotkałam ostatnio parę staruszków, tak około 80 lat, mąż jeździł wiele lat temu po Turcji turystycznie, kiedy jeszcze nie było niektórych miast ! i w zeszłym roku przywiózł swoją żonę tutaj żeby spróbowała jak smakują prawdziwe brzoskwinie , bo on ten smak pamięta do dzisiaj. Wzruszył mnie niesamowicie tą historią. Ale ja mam swoją podobną, bo kiedy po raz pierwszy spróbowałam tutaj pomidora prosto z bazaru, to przypomniało mi się dzieciństwo ! , ten smak przypomniał mi pomidory , które uprawiała moja babcia :)


Na bazarze

Figi

Melony

( Osobny post. Link : Jesienny bazar ... )

Sekretny składnik , który sprawi, że każda potrawa będzie smakowała wyśmienicie !

Co to takiego ?
Oczywiście serce.
W Turcji poznałam takie powiedzenie, że jeżeli ktoś w gotowanie wkłada całe serce to jego potrawy będą pyszne. Tak niewiele, a tak wiele zmienia.
Także nie zapomnijcie dodawać tego składnika do waszych potraw ;) 
Teraz już wiem dlaczego u mamy wszystko tak smakuje :) bo gotuje dla tych , których kocha i robi to z przyjemnością . Znacie takie momenty kiedy gotujemy z myślą, że na pewno się nie uda i się nie udaje ? Wygląda na to , że nastawienie dużo znaczy. Także w restauracjach szukajcie uśmiechniętych kucharzy , dla których gotowanie jest pasją, którzy to kochają , a ich jedzenie na pewno będzie smaczne. Sprawdzone ;)


A co wy lubicie najbardziej ? Czekam na wasze "apetyczne" komentarze i opowieści o przygodach z kuchnią turecką :) 

3 komentarze:

  1. Nie mam okazji jeść jej zbyt często ale zrobiłaś mi apetyt :) Piękne zdj .
    pozdrawiam i zapraszam do mnie :) KLIK

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie danie poleci Pani, żeby spróbować na Riwierze Tureckiej? Wybieramy się tam za 2 tygodnie i chcemy posmakować smaków tureckiej kuchni.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...