środa, 3 lipca 2013

Kiedy jechać do Turcji ? Czym płacić w Turcji?

Osoby młode - lipiec, sierpień 
Jest wtedy hucznie, wesoło, dużo imprez, jest gorąco, 100% pewna pogoda, na pewno się opalicie, tłumy, tłumy ludzi, można poznać dużo ciekawych osób z całego świata a nawet polskie gwiazdy. Ja akurat spotkałam polityków, nie powiem co robili :)))
Niestety lipiec, sierpień to też najwyższe ceny hoteli, apartamentów, ale za to można trafić świetne oferty last minute w biurach podróży ! Nawet za 700zł od osoby za tydzień zabawy i niezapomnianych wrażeń. Jest to najdroższy okres w roku , nawet leżaki, parasole na plaży, bilety wstępów są droższe niż w innych miesiącach. 

Osoby dorosłe - czerwiec, wrzesień
Za to w październiku i pod koniec września można trafić super oferty last minute w najlepszych hotelach po niższej cenie i korzystać z luksusów do woli i najeść się pyszności za wszystkie czasy.
Osoby z małymi dziećmi - czerwiec, wrzesień .

Osoby starsze - wiosna i jesień
najlepiej , chociaż wtedy jest mniej połączeń lotniczych, nie ma upałów , może się zdarzyć nieprzewidziana pogoda, ale ja osobiście najbardziej lubię te pory roku, jest więcej spokoju , można spokojnie spacerować a przede wszystkim spokojnie zwiedzać , bez kolejek i żaru z nieba.
 Ewentualnie czerwiec, wrzesień . 

Upały lipiec, sierpień nie są polecane dla osób z nadciśnieniem i chorobami serca.

Jadąc w sierpniu, wrześniu, październiku, mamy ten plus , że we wszystkie niezbędne rzeczy możemy zaopatrzyć się w Polsce na wyprzedażach po okazyjnych cenach, wszystkie kremy do opalania, stroje kąpielowe będą już w tym okresie w sklepach poprzeceniane , nawet o 50% . Także zakupy przedwyjazdowe możemy zrobić o 50% taniej. 

Co do tureckiej pogody to różni się trochę w zależności od położenia miasta czy plaży , w jednych miejscach jest wietrzniej w innych mniej , inna pogoda  jest też wyżej i niżej itd.

Co do ciekawostek - woda w morzu może mieć 30 stopni a kawałek dalej woda w potoku wypływająca ze skał może być lodowata.

Czy trzeba znać języki żeby pojechać do Turcji?
- niezależnie od pory roku Turcja jest wyjątkowym krajem, gdzie turyści znający jedynie swój ojczysty język, np. polski, mogą się dogadać. Mają już wszystko przećwiczone przez dziesiątki lat.
 Ponadto jadąc z biurem podróży z Polski, zawsze na miejscu będzie polskojęzyczny rezydent - osoba, która na miejscu zajmuje się turystami , sprzedaje nawet wycieczki fakultatywne , a czasami jest nawet przewodnikiem. 
To samo dotyczy zakupu nieruchomości w Turcji, nie trzeba znać nawet jednego słowa po angielsku czy turecku - sprawdzone :)

Co do wycieczek fakultatywnych to dużo tańsze są w lokalnych biurach turystycznych , które specjalizują się w organizowaniu takich wyjazdów i atrakcji. Takie biura mają zazwyczaj w nazwie "Travel" albo "Tour", ale może nie być przewodników mówiących po polsku. 

Jakie pieniądze zabrać? Płacić za zakupy możemy w Lirach , Euro lub Dolarach . Dobrze mieć lokalną gotówkę , np dla boya hotelowego, który wniesie nam walizki lub za posprzątanie pokoju (wtedy potrafią pokój pięknie udekorować kwiatami itp.) Jeżeli będziecie zwiedzać na własną rękę, to należy wiedzieć , że za wstęp do niektórych miejsc można płacić jedynie w lokalnej walucie (np. do Kayakoy). Zdarza się przelicznik jedno euro równa się jeden dolar , np. na bazarach , gdzie jedna rzecz może kosztować 5 euro (ewentualnie 5 dolarów :) ) dobrze mieć odpowiednią walutę , a najlepiej wszystkie trzy : EUR, USD i TRY. Wszystkiego po troszeczku. 


Za wycieczki fakultatywne płaci się zazwyczaj w Euro lub Dolarach. W ofertach mogą się też pojawić Funty Brytyjskie, jeżeli ktoś ma , to też będzie mógł w Turcji płacić tą walutą (np. w Oludeniz i Fethiye) . 

Gdzie wymieniać pieniądze?
Pieniądze można wymienić już na lotnisku w kantorze , po przylocie , ale nie jest zbyt korzystnie, lub  na poczcie , najbezpieczniej i najpewniej. Można zrobić to również w recepcji hotelowej , wtedy najszybciej i najbliżej. W kantorach również bywają dobre ceny, jak zawsze najlepiej chodzić tam gdzie najwięcej mieszkańców (tam gdzie ja wymieniam pieniądze są zawsze kolejki) i wiadomo, że im więcej się wymienia tym lepsza cena.

W bankomatach mamy wybór, możemy wypłacić pieniądze w Euro, Dolarach lub Lirach Tureckich. Podobno nawet korzystna może być wypłata lir w bankomacie z polskiego konta - wiadomo zależy do rynku i kursu.

Pod koniec sezonu letniego więcej utargujemy u miejscowych ulicznych sprzedawców sezonowych , bo będzie im zależało na tym, żeby sprzedać towar , który im został , przecież nie wezmą go do domu na zimę :)

Warto wybrać też termin kiedy będzie któreś ze świąt narodowych bądź religijnych, bo niektóre święta są huczniej obchodzone niż nawet Nowy Rok, więc będzie na co popatrzeć.

Stambuł wygląda pięknie w kwietniu, kiedy to odbywa się co roku Festiwal Tulipanów i przez cały miesiąc ukwiecone są klomby w parkach.


Kapadocję można odwiedzać przez cały rok, zupełnie inaczej wygląda latem i inaczej zimą, podobno nawet jeszcze bardziej magicznie kiedy krainę przykrywa śnieg a wszystko to można oglądać z jacuzzi z gorącą wodą z hotelowego tarasu popijając szampana. 

Bankomaty w TurcjiBankomat

2 komentarze:

 1. Jakie napiwki sugerujesz dla np. pokojówki, czy recepcjonistki za lepszy pokój

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się , że poruszyłeś ten temat bo akurat zawsze dostajemy najlepsze pokoje w hotelach i chętnie troszkę doradzę. W celu uzyskania lepszego pokoju w hotelu słyszałam o kilku metodach. Pierwsza to po prostu poproszenie np. o pokój z widokiem, bo skoro np są takie wolne to czemu mieliby nam takiego nie dać skoro prosimy. Druga już po wejściu do pokoju, który dostaliśmy i nam się nie spodobał poproszenie o obejrzenia kilku innych pokoi, bo jeżeli będzie taka możliwość to z pewnością nam je pokażą.
   Trzecia to ta , o której piszesz , czyli dawanie napiwku przy zakwaterowaniu , zaraz po przyjeździe z lotniska do hotelu i tutaj niestety nie pomogę bo nigdy tak nie robiłam , ale z pewnością są to papierkowe Euro lub Dolary.

   No i nasza metoda. My zawsze dzwonimy do hotelu przed przyjazdem, bo wiemy przecież w jakim hotelu będziemy zakwaterowani, zazwyczaj mówią po angielsku, i tym samym już wcześniej prosimy o dobry pokój, wydaje mi się , że dzięki temu wiedzą już , że to ten "wymagający" klient.
   Co ważne Turcy lubią sobie porozmawiać.
   Jest jeszcze jedna ważna rzecz , słyszałam, że biura ( załóżmy polska firma X ) wynajmuje na sezon konkretną część hotelu , czyli załóżmy cały parter, wtedy raczej nie mamy możliwości zamiany pokoju na taki na innym piętrze. Kolejna ważna sprawa to to, że w samym środku sezonu (lipiec,sierpień) z pewnością wolnych/niezarezerwowanych pokoi nie będzie. Elastyczność będzie dopiero poza tymi miesiącami.

   A co najważniejsze na całym świecie i we wszystkich hotelach , to uśmiech i miłe słowo. Nawet milion dolarów napiwku nie da nam rezultatu przy rozkazującym tonie, pochmurnej minie, stawianiu wymagań czy krzyczeniu. Najważniejsze jest podejście do każdego człowieka jak do człowieka. Szczerość i niewymuszone bycie miłym zawsze procentuje. Naprawdę czasami nawet krótka sympatyczna pogawędka z recepcjonistą daje niesamowite efekty. Zwykłe nawet zdanie "Przyjechaliśmy z żoną zobaczyć wasz piękny kraj, o którym słyszeliśmy wiele dobrego" już z pewnością wywoła uśmiech na twarzy rozmówcy. A tym bardziej typu "Przyjechaliśmy specjalnie do waszego hotelu bo zachwyciły nas zdjęcia widoków z pokoi i cudownych zachodów słońca, które tutaj macie" ;) itp.

   A już tak na marginesie to działa również w innych miejscach, np. restauracjach . Nie bójcie się powiedzieć miłe słowo , czy pochwalić jeżeli coś wam będzie smakowało. Ja byłam na początku w szoku jak ludzie dobrze reagują na zwykły uśmiech i pochwałę, ja nigdy , przenigdy nie chwaliłam w restauracji, jak coś było dobre, to najwyżej dawałam napiwek, a po pochwaleniu kucharza dostałam dużą kartę zniżkową na stałe - to już w Polsce . Zdarza się np. darmowe ciasto na koniec i mnóstwo niesamowitych rzeczy. To jest naprawdę niesamowite jak bycie dobrym wraca do człowieka - czego ja się właśnie nauczyłam w Turcji. Życzę wspaniałego wypoczynku :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...