wtorek, 30 lipca 2013

ZWIEDZANIE - Co zobaczyć w Turcji, wg listy UNESCO"UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię."

"Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; ) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. " - wikipedia


Warto więc zobaczyć te unikaty będąc w Turcji .

A oto lista obiektów w Turcji :


 • Zabytkowe dzielnice Stambułu 
 • Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji 
 • Wielki meczet i szpital Divriği 
 • Stanowisko archeologiczne Hattusas 
 • Nemrut Dağı 
 • Ksantos-Letoön 
 • Hierapolis-Pamukkale 
 • Miasto Safranbolu
 • Troja - stanowisko archeologiczne 
 • Kompleks meczetu Selimiye w Edirne 

 • Stanowisko neolityczne Çatalhöyük 
W roku 2014 na listę wpisano również :
 • Bursa i Cumalikizik: kolebka imperium osmańskiego
"Jest to wpis seryjny składający się z ośmiu miejsc, położonych na terenie miasta Bursy i pobliskiej miejscowości Cumalikizik, w południowej części regionu położonego nad Morzem Marmara. Ilustruje on kształtowanie się systemu miejskiego i ruralistycznego, stanowiącego podstawę Imperium Osmańskiego, które powstało na początku XIV w. Dobro ukazuje kluczowe funkcje organizacji społecznej i gospodarczej stolicy, która rozwinęła się wokół nowego ośrodka państwowości. Wpisem objęto handlowe dzielnice chanów, kulliyes (instytucje religijne) wraz z meczetami, szkołami religijnymi, publicznymi łaźniami i kuchnią dla ubogich, a także grobowiec Orchana, założyciela dynastii osmańskiej. Jedynym miejscem położonym poza historycznym centrum Bursy jest wioska Cumalikizik, wpisana w celu zilustrowania, w jaki sposób ośrodek wiejski wspierał rozwój miasta."
 • Krajobraz kulturowy – świadectwo różnych epok w Pergamonie
"Pozostałości starożytnego Pergamonu wznoszą się nad doliną Bakirçay w pobliżu Morza Egejskiego w Turcji. Akropol w Pergamonie był stolicą hellenistycznej dynastii Attalidów i głównym ośrodkiem życia intelektualnego w świecie starożytnym. Monumentalne świątynie, teatry, propyleje, gimnazjon, ołtarz i słynna Biblioteka Pergamońska znajdowały się na zboczu otoczonym długim murem. Wykute w skale sanktuarium Kybele leży na południowo- zachodnim krańcu innego wzgórza, wizualnie powiązanego z akropolem. Miasto stało się później stolicą prowincji rzymskiej w Azji i słynęło z lecznictwa (Asklepiejon). Akropol góruje nad krajobrazem, który cechuje występowanie tumulusów i zabytków z czasów imperium rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego oraz nad położonym niżej miastem Bergama."
Są tutaj cuda natury jak i  arcydzieła stworzone przez ludzi - trzeba więc zobaczyć koniecznie chociaż niektóre z nich.2 komentarze:

 1. Musisz zrobić jakąś aktualizację, bo nawet całkiem niedawno dodano kolejną turecką perełkę - miasto Ani. Lista jest bardzo przydatna, dlatego fajnie byłoby, gdybyś sobie wpisywała co jakiś czas te nowe rzeczy :))) Na szczęście Turcja pełna jest cudownych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...