Ciekawostki

Czy znacie już "Misvak" ? Sprzedawany w gałązkach, pochodzących z drzewa bogatego w związki cudownie działające na zęby , m.in. wapń . Używa się go jako naturalnej szczoteczki do zębów , już od setek lat . Drzewo to rośnie tylko w niewielu miejscach na świecie, a niektórzy mówią, że tylko w Mekce, ale nie wiem ile w tym prawdy. 
Z ok. jednocentymetrowego czubka gałązki odziera się korę i tę końcówkę namacza na noc w wodzie , rano będzie już wyglądała jak szczoteczka. 


Dodaje się go również do past do zębów Wiąże się z nim również legenda , gdybyście chcieli poznać jaka, piszcie w komentarzach :) 

***

Simitçi - tak nazywa się sprzdawca simit-ów , tureckich obwarzanków z sezamem

SimitçiPosty :


Po kliknięciu w link otworzy się stronaMiód z komara, kajmak z mleka bawolego i inne jarmarkowe smakołyki

3 komentarze:

  1. Bardzo mnie ciekawi jaka legenda?

    OdpowiedzUsuń
  2. Otóż mówią tutaj, że Bóg tworząc Adama zapomniał zrobić mu jednego dość ważnego "otworu" , więc żeby to naprawić użył gałązki drzewa , drzewo się strasznie obraziło , że zostało użyte do " takiego" celu , powiedziało, że ludzie już zawsze będą je źle kojarzyć , więc Bóg dał mu cudowne właściwości, żeby ludzie po wsze czasy je zachwalali a nawet powiedział, że będą je tak lubili ,że będą nosić przy sobie i tak też się stało. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest też legenda do drzewa o cudownie purpurowych kwiatach , zwanego " Judaszowcem " , których pełno w Stambule i kwitną w maju. Otóż podobno powiesił się na nim Judasz , po tym jak zdradził Jezusa i w tym momencie drzewo okryło się purpurą ze wstydu tak jak i sam Judasz.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...