środa, 3 lutego 2016

Ciekawostki, wiadomości z Turcji - styczeń 2016.

***

Zmarł najbogatszy człowiek w Turcji - Mustafa Koçwieku 55 lat , właściciel, prezes zarządu Koc Holding, największej sieci przewozowej w Turcji, nie da się nie spotkać na drogach autokarów z logo Koc. Zaprojektował i zbudował turecki czołg, oraz turecki samochód, który miał już swoje jazdy testowe po mieście, jednak nie było jeszcze oficjalnej premiery.Sam prezydent dzwonił do rodziny z kondolencjami.
"Veda" - pożegnanie.
Na pogrzebie, który odbył się 24 stycznia był i premier i prezydent. Imam w swoim przemówieniu powiedział, że majątek to tylko przyjemność , nie zabierzemy go ze sobą , a to co zabierzemy ze sobą to to co zbudujemy, to co po nas zostanie.

***

W tym roku Turcja jako kraj nie wystąpi w Eurowizji, za to reprezentant San Marino jest pochodzenia tureckiego -  Serhat Hacıpaşalıoğlu zaśpiewa po francusku piosenkę pod tytułem "Je M'adore", można ją obejrzeć na You Tube tutaj : Serhat - Je M'adore .


***


Najdłużej żyjący człowiek na świecie.

Zaro Ağa urodził się w 1777 roku a zmarł w 1934. Wymieniany jest jako jeden z niewielu najdłużej żyjących na świecie ludzi. Żył aż 157-lat, niektóre źródła podają, że nawet 170. Wiódł spokojne ale bardzo ciekawe życie, przeżył dziesięciu sułtanów osmańskich.
Urodził się w miejscowości Bitlis. Zmarł w Stambule. Miał 13-ro dzieci. Pochodził z rodziny Kurdyjskiej.
Urodził się, za panowania Abdülhamit-a I-go, a przeprowadził do Stambułu za panowania  Sułtana Selima III- go.
Przez lata pracował przy budowie takich budowli jak : Meczet Ortakoy, Meczet Nusretiye, Koszary Selimiye, Pałac Dolmabahçe.
Przeżył sześć wojen , w tym I Wojnę Światową. Przez całe życie nie był u lekarza.
Tym, którzy chcą długo żyć polecał jedzenie w dużej ilości jogurtu.
Większość życia spędził w małym skromnym domu w Stambule. Na obiad zjadał tylko jogurt z chlebem i dokładnie 100 lat nie zmieniał tego zwyczaju. 
Pewnego dnia dwóch amerykańskich Żydów , obietnicą nowego życia, namówiło go do wyjazdu do Ameryki, gdzie został  przywitany z wielką pompą w Nowym Jorku.
Jednak wcale nie było tak pięknie , występował w cyrku jako najstarszy na świecie człowiek.
Zrobienie sobie z nim zdjęcia kosztowało 10 dolarów a pocałunek 15 dolarów. Jako 150-latek, bez grosza, wrócił do Stambułu.


***

Nowe ubezpieczenie.

Od teraz mając opłacany turecki odpowiednik naszego ZUS-u , można wykupić sobie również dodatkowe ubezpieczenie, już za 500 lira rocznie, dzięki któremu będzie można korzystać za darmo z prywatnych szpitali. Więcej na ten temat można przeczytać tu :
500 Liralık Sağlık Sigortası, Özel Hastanelerin Farklarını Ödüyor Do tej pory korzystając z usług prywatnego szpitala trzeba było dopłacać połowę kwoty.

***
Do kin w Turcji trafił nowy film pod tytułem  "Kardeşim Benim" . Występują : Murat Boz & Burak Özçivit, znany ze Wspaniałego Stulecia & Aslı Enver. www.kardesimfilm.com
Polecam również tytułową piosenkę , śpiewaną przez aktorów : Kardeşim Benim | Film Müziği - Güneye Giderken

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...