czwartek, 14 kwietnia 2016

RADY TEŚCIOWEJ : na przeziębienieMoja teściowa radzi : ;)

Na katar : PIGWA - miąższ jemy a obraną skórkę i gniazdo nasienne gotujemy w wodzie parę minut i pijemy taki wywar. Pycha!

Na bolące gardło : zaparzamy parę listków SZAŁWII i płuczemy wywarem gardło.

Pęk suszonej szałwii kupiłam jesienią na tureckim bazarze, zapach fantastyczny, przy zaparzaniu uwalniają się olejki eteryczne i pachnie cały dom, zupełnie co innego niż sklepowe paczkowane zioła w torebkach. Taką szałwię dodajemy również do inhalacji.

Do tego MIÓD , na przykład turecki, ja przywiozłam w tym roku miód z regionu Artwin kupiony na ludowym jarmarku różności.

A elementem podstawowym w każdej chyba rodzinie tureckiej jest herbatka lipowa, jest taka zawiesista, kleista , więc z pewnością dobra na łagodzenie podrażnionego gardła. Jest bardzo bardzo popularna, pije się ją już nawet przy pierwszych objawach łamania w kościach i jest dostępna w sklepach spożywczych. 

Teściowa zna wiele takich magicznych sztuczek z czasów , kiedy do najbliższego lekarza lub szpitala miała setki kilometrów i ludzie musieli radzić sobie jakoś sami. 
Takie ludowe mądrości są bardzo cenne i widzę , że nawet w Polsce teraz wraca się do źródeł , zwąc je "ekologią" , kiedyś to było zwyczajnie jedyne wyjście.
Uwielbiam te opowieści męża, kiedy mama wysyłała go kawałek za dom, żeby poszukał tymianku, który dodawała do chleba, cudownie brzmią słowa o naturalnych polach tymianku, a jeszcze piękniej wyglądają zdjęcia dziewiczych pól tulipanów, na których kwiaty te rosną od samego początku, czyli od tysięcy lat, uwielbiam zdjęcia Ali Aşılı , które oddają rewelacyjnie proste piękno natury.

Podpatrzone:
czy widzieliście może kiedyś jak modlą się muzułmanie ? W wielkim skrócie jest to poranna i wieczorna gimnastyka :) Przynajmniej ja to tak odbieram, patrząc z boku. Pomyślałam, że musi to być świetna sprawa dla zdrowia, bo i teściowa i jej mama są bardzo sprawnie fizycznie , to znaczy bez problemu schylają się, skręcają, obracają itp. Przyznam, że jestem lata świetlne za nimi . Ostatnio teściowa ogląda rano dość nowy poranny program w telewizji, gdzie lekarz codziennie pokazuje kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych, wyczerpująco, dokładnie opisując w jaki sposób je wykonywać i jaki mają wpływ na zdrowie - ŚWIETNA sprawa, dla osób w każdym wieku, którą można by przenieść i do nas.

Więcej wkrótce! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...