niedziela, 14 czerwca 2015

Wieża GalataWieża góruje nad wzgórzem Galata i jest dobrze widoczna z każdego punktu miasta.
Wysokość : 61 m.
Można z niej więc podziwiać panoramę Stambułu. Osobiście jeszcze nie wchodziłam na szczyt ponieważ zawsze były długie kolejki, ale to zapewne znaczy, że warto.
Wzgórze, na którym stoi wieża, dominuje w dzielnicy o tej samej nazwie : Galata, nad Bosforem, Złotym Rogiem i Morzem Marmama. Na taras widokowy można wejść po 143 stopniach lub wjechać windą. Wiadomo, że wieża stała już w tym miejscu w V wieku , jednak obecną formę nadano jej w latach 1348 - 49. Została zbudowana przez Genueńczyków jako część muru obronnego obszaru wydartego Bizancjum i nazwana wieżą Jezusa. Sięgała wtedy 140 m n.p.m. i miała średnicę 9 m. W czasach osmańskich pełniła przeróżne funkcje : więzienia, magazynu, latarni morskiej i strażnicy, z której wypatrywano pożarów. W latach 1964-1967 trwały prace restauracyjne, podczas których położono nowy spiczasty dach. 


Do wieży można dojść bardzo popularną ulicą Istiklal Caddesi ( Aleja Niepodległości ) słynącej z licznych nowoczesnych sklepów i bogatego życia nocnego.

Okolice samej wieży oblegane są wieczorami przez młodych ludzi , pewnie stała się swego rodzaju punktem orientacyjnym i miejscem umawiania się na spotkania. Dzielnica Galata zaczyna się od Mostu Galata, słynącego z łowiących na nim rybaków oraz restauracji rybnych. Prosto z mostu można przejść na ulicę Istiklal i dojść aż do placu Taksim. W czasach bizantyjskich były to obszary wpływów Genueńczyków i Wenecjan, lecz próżno dziś szukać śladów tych kultur. Po objęciu miasta przez Osmanów nie zmienił się profil etniczny dzielnicy , wciąż mieszkają tu mniejszość narodowe. Z tej przyczyny w dzielnicach Galata, Beyoglu i wokół placu Taksim znajdziemy wiele kościołów i synagog.  

Galata Tower nocą

Taras widokowy na wieży GalataTuż obok wieży znajdziemy wiele kawiarenek , restauracji i sklepów 


źródło : informacje oficjalne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...