czwartek, 2 października 2014

Muzeum w Batman


Otworzyli dla mnie muzeum! 
I jak tu nie kochać Turcji :)
Byłam pierwszą osobą , która widziała wnętrze muzeum :)
Prosili żeby nie robić zdjęć bo nie widział go jeszcze nikt nawet prezydent miasta .
Oficjalne otwarcie za miesiąc , na zewnątrz trwają jeszcze prace budowlane , ale jak dowiedzieli się , że ja z tak daleka , z odległej Polski, to zrobili wyjątek .
Czekaliśmy dobre pół godziny zanim otworzyły się wrota. 
Zbiory nie są wielkie , ale za to ogromnie cenne. Obejmują obszar na którym się znajduje , prowincje : Batman, Siirt i okolicę. Posiada zabytki z Hasankeyf oraz Çattepe Höyük , gdzie znaleziono najstarsze na świecie gry dziecięce , od razu pojawił się Discovey Channel. Generalnie posiada zbiory od 30000 lat wstecz do teraz . Niesamowite od jak dawna na tych terenach żyli ludzie. Naczynia z czasów kiedy ludzie nie znali jeszcze ognia , bardzo malutka biżuteria , dziwna, bardzo brzydka twarz bożka, który miał chronić przed złymi duchami, miał je odstraszać, naczynia królów oraz zwykłych ludzi, kamienna pieczątka. Religijne przedmioty. Jak się patrzy na wiek tych przedmiotów to nie chce się wierzyć . 
Do tego mieliśmy przewodnika, który nam o wszystkim opowiadał, może ćwiczył na nas przed generalnym otwarciem :) I nic nie zapłaciliśmy ...
Kurdowie są bardzo mili . U mnie nad morzem Egejskim raczej coś takiego byłoby niemożliwe :)Miejsca , z których pochodzą przedmioty. Archeologiczne wykopaliska m.in. :

Siirt - Gusir Höyük
Siirt - Çattepe Höyük
Batman - Sumaki Höyük
Batman - Kuriki Höyük
Hasankeyf


Muzeum - część zewnętrzna.
Bo tylko tam mogliśmy robić zdjęcia.
Jeszcze w trakcie przygotowań i budowy. Dawna wioska

Krosno


DomostwoLodówka
Grobowiec 

Pogoda - początek października 30 stopni. Tylko noce chłodniejsze. Może zdarzyć się deszcz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...